Gliczarów Dolny

Gliczarów Dolny leży w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, w gminie Biały Dunajec.
Jest to malownicza miejscowość położona na wysokości ok. 800 m n.p.m., na terenie Pogórza Gliczarowskiego. Gliczarów Dolny, będący starszą, północną częścią wsi, położony jest w dolinie potoku Gliczarowskiego. Najstarsza część Gliczarowa Dolnego do dzisiaj nazywana jest Wójcizną.
Początków Gliczarowa sięgają już połowy XVII wieku.
Nazwa miejscowości ma dwojakie pochodzenie. W języku pasterzy wołoskich, słowo „glicza” wskazywało miejsce silnego wiatru. Natomiast w języku niemieckim gletscher oznacza lodowiec.
W Gliczarowie Dolnym można zwiedzić kaplicę rzymskokatolicką pod wezwaniem Jana Chrzciciela, która podlega pod parafię Biały Dunajec . Szlak łączący kilkanaście drewnianych rzeźb – kapliczki, krzyże, świątki. Stąd wywodzi się wybitny ludowy twórca Wojciech Kułach Wawrzyńcok, który żył w XIX wieku. Niedawno powstał specjalny szlak im. Gliczarowskiego rzeźbiarza, który łączy nie tylko poszczególne części Gliczarowa ale biegnie również przez inne wioski podhalańskie.

Przede wszystkim warto zobaczyć panoramę Tatr udając się Wyciągiem Gliczarówskim. Miłosnicy sportów zimowych, mogą udać się na stok narciarski, Stacja Narciarska u Steni, 3 wyciągi o łącznej długości trasy zjazdowej ponad 1000 m ,wyciąg orczykowy, długość 500 m ,wyciąg orczykowy, długość 400 m , wyciąg orczykowy, długość 100 m. Trasy rozpoczynają się w Fiśkowej Dolinie i kończą na Dziadkówce .Również do atrakcji zimą należy zaliczyć kuligi , wraz z ogniskiem na zakończenie.