Nidzica

Rozległy kompleks leśny zajmujący obszar pomiędzy Olsztynem, Olsztynkiem, Nidzica noclegi, Szczytnem i Wielbarkiem uważany jest przez wielu za najlepsze na Mazurach miejsce do grzybobrania. W puszczy dominują bory sosnowe, wyróżniające się bogatym runem, na które składają się poduszki mchów i łany borówek. Pomiędzy pniami drzew rosną malownicze kępy jałowców. Właśnie takie tereny są ulubionym miejscem występowania prawdziwków i borowików. W suchszych fragmentach lasu o piaszczystym podłożu często rosną kurki. noclegi Nidzica

Puszcza Nidzicka od lat jest ulubionym miejscem letniego i jesiennego wypoczynku mieszkańców stolicy, bo z Warszawy jest tu naprawdę niedaleko. Chociaż w jesienny słoneczny weekend do lasu ruszają tysiące osób wyposażonych w noże i koszyki, pocieszmy się; wszak nie zdarzył się jeszcze taki, kto znalazłby wszystkie grzyby w lesie! Nidzica domki

Powstał w 1868 r. i pierwotnie nosił nazwę Schlossbrauerei Neidenburg (Browar Zamkowy Nidzica). Po zakończeniu działań wojennych w browarze mieściła się rozlewnia oranżady a po remoncie w 1958 r. powstała Nidzicka Wytwórnia Win i Miodów Pitnych. Dawny Browar Zamkowy w 1992 r. decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków został wpisany do rejestru zabytków jako ciekawy przykład XIX-wiecznego budownictwa przemysłowego. Obecnie jest on w rękach prywatnych i nosi nazwę: Wytwórnia Win i Miodów Pitnych w Nidzica pokoje do wynajęcia.

Gotycki zamek, ważna atrakcja turystyczna Nidzicy, powstał w latach 1381-1400. Przebudowano go w dziewiętnastego wieku, a odbudowano ze zniszczeń w latach 1960-1965. Budowla z polnego kamienia i cegły wznosi się na rzucie prostokąta o wymiarach 62×44 m – jest największym pokrzyżackim zamkiem rezydencyjno-obronnym na Mazurach. Nidzica pensjonaty

Zamek był siedzibą komturów, później urzędów miejskich (przed 1945 r. mieścił się w nim sąd obwodowy), wykorzystywano go również jako więzienie. Obecnie w zamku mieszczą się: Nidzicki Ośrodek Kultury, Miejsko-Gminna Biblioteka, Muzeum Ziemi Nidzickiej, trzygwiazdkowy hotel, restauracja, galeria malarstwa oraz pracownia rzeźby.

Ratusz wzniesiony w 1842 r. w miejscu poprzedniego, rozebranego w 1824 r., reprezentuje styl neoklasycystyczny. Dziś, oprócz tego, że jest siedzibą władz samorządowych gminy, mieszczą się w nim również: Punkt Informacji Turystycznej, redakcja tygodnika Głos Nidzicki, Lokalna Organizacja Turystyczna Powiatu Nidzickiego i Lokalna Grupa Działania „Brama Mazurskiej Krainy”.

Kościół św. Wojciecha i Niepokalanego Poczęcia NMP, wzniesiony w czternastym wieku w zachodniej części miasta, został włączony do miejskiego systemu obronnego. Fragment murów obronnych zachował się tu do dnia dzisiejszego i widoczny jest przy wejściu na plebanię, od strony kościoła.

Pierwszą wzmiankę o kościele znajdujemy w dokumencie lokacyjnym miasta z 1381 r. Jego uroczyste poświęcenie nastąpiło w 1404 r. Kościół spłonął podczas wojny w 1914 r. Zabytek odbudowano w latach 1920-1924, nadając mu pseudorenesansowy styl i w takiej formie zachował się do dziś.

Zbudowany został w latach 1858-1860 w stylu neogotyckim, wieżę dobudowano w 1890 r. Mury wykonano z kamienia ciosanego z głazów narzutowych i cegły. Warto zobaczyć drewniany kasetonowy  strop.

Wewnątrz znajduje się zbiór cennych zabytków sztuki sakralnej z terenu południowych Mazur. Są to przede wszystkim zabytki tj.: malowane na desce obrazy ołtarzowe (najstarsze z piętnastego wieku) oraz rzeźby w drewnie pochodzące z dawnych kościołów ewangelickich.