Złota jesień w Bukowinie

Z Bukowina Tatrzańska noclegi widać cały łańcuch Tatr, który biegnie ze wschodu na zachód. W linii prostej mierzy 56 km długości i siedemnascie km szerokości, zajmując powierzchnię ok. 1400 km2.

Gminę noclegi Bukowina Tatrzańska tworzy osiem wsi : na grzbietach i stokach Pogórza Gliczarowskiego rozciąga się Bukowina Tatrzańska , a w jego dolinach leżą Groń i Leśnica, zaś najbardziej na południe wysunięte są Brzegi.

W dolinie Białki, na lewym jej brzegu leży Białka Tatrzańska, a na przeciwnym, należące już do Spisza – Czarna Góra, Jurgów i Rzepiska.

Okolice Bukowina Tatrzańska pokoje gościnne posiadają swoisty klimat lokalny. Średni roczny opad wynosi 854 m m. Pokrywa śnieżna utrzymuje się od grudnia do marca , a w wyżej położonych osiedlach do końca kwietnia.

Osią komunikacyjną gminy są droga krajowa nr 49 wiodąca z Nowego Targu do granicy państwa w Jurgowie oraz droga wojewódzka nr 960 prowadząca przez Bukowinę Tatrzańską do granicy państwa w Łysej Polanie.

Bukowina Tatrzańska wille rozkłada się szeroko na grzbietach kilku wzgórz porozdzielanych potokami. Grzbiety te, zwane w gwarze góralskiej wierchami, mają różne nazwy.

Dla łatwiejszego zorientowania się w ich układzie spójrzmy na nie przy wjeździe na Bukowinę ze szczytu wierchu, na którym zaczyna się wieś. Bukowina Tatrzańska pensjonaty

W miejscu tym krzyżują się drogi przez Bukowinę do wsi Białka i z Głodówki do wsi Gliczarów. Skrzyżowanie to miejscowi górale nazywają „Klinem” lub „Krzyżówką”, względnie „Rondem”. Dawniej funkcjonowały również określenia Wierch Bukowina i Krzyżowe Drogi. Droga przez Bukowinę do Białki, Czarnej Góry biegnie wzdłuż wierchu zwanego Kramarskim.

Na wierchu tym znajduje się centrum miejscowości tj. kościół, urzędy, szkoła, Dom Ludowy, biblioteka, sklepy.

Od „Klina” w kierunku zachodnim od krzyżówki ciągnie się Wierch Buńdowy, zaś w stronę południowo-wschodnią wznosi się Wierch Olczański kończący się przy kapliczce Brzezińskiego, od której w kierunku wschodnim, równolegle do Kramarskiego Wierchu ciągnie się Wierch Bachledowy. Następnie zataczając lekkie półkole stykają się ze sobą Wierchy Rusiński i Głodowski.